Rita Steinberg: Особливе місце для особливих подій… (ФОТО + ВІДЕО)

СМАК СТАРИХ ЧЕРНІВЦІВ* /


«Штетл (містечко) у розповідях колишніх мешканців постає ідеалізованою місциною юдаїзму, громадою зі спільним життям, з однаковою їжею та мовою. Це місце, де живуть – вдома, у себе, поміж собою. Зазвичай кухня, страви, які там готуються, відіграють провідну роль у соціальній та культурній кристалізації». - Флоранс Хейман «Повернення пам’яті: сторінки єврейської історії Чернівців».

 

Одним з феноменів євреїв Буковини, була їх кухня, яка відображала спосіб життя, культуру, звичаї, релігійні погляди, цілу філософію того часу який вже зник назавжди. Повернути традиції та гастрономічні уподобання єврейської кухні, ризикнули взяти на себе чернівчанки Людмила Столяр та Аліна Гольонко.

 

Будинок в якому панянки вирішили створити ресторацію відновленої рецептури «RITA STEINBERG» знаходиться по вулиці Університетській ,48 і зберігає по собі унікальну історію, шляхетних людей.

 

Людмилі та Аліні вдалося дізнатися про деякі деталі з історії будинку.

 

Будівля була зведена родиною успішного торговця, пана Герсмана, дружина якого походила з заможної родини польських євреїв. Над парадним входом і досі збереглися ініціали їх родини “LH”. По завершенню будівництва було десять квартир. Вся сім’я жила на верхніх поверхах, сама будівля була дуже комфортною, в кожній квартирі були кухня зі шпаргатом, опалення – кахельні печі практично в кожній квартирі, а також постачання холодної та гарячої води. Це було дуже дороге задоволення, тому гарячу воду подавали тільки в окремі дні. Котельні знаходились у підвальному приміщенні будинку та працювали на дровах та вугіллі. Квартира на першому поверсі з вулиці Університетської мала окремий вхід і була побудована, як торгове приміщення.

 

Подальший розвиток історії знайомий вже більш широкому колу чернівчан. Коли німецькі війська захопили Чернівці, внучка пана Герсмана, майбутня письменниця Марта Блум, разом з батьком та братом опинилися в гетто. Знання фармацевтики врятували їм життя. Після війни Марта зустрічається зі своїм чоловіком в Бухаресті де вони проживають декілька років, потім переїжджають до Ізраїлю, решту років родина Блум провела у Канаді, де в 86-річному віці Марта видає свою першу книгу «Горіхове дерево», в якому описує життя в Чернівцях в період 1921-1943 років. До речі родина Герсманів товаришували із письменником Шолом-Алейхемом.

З приходом радянської влади, в квартири будинку заселили інші сім’ї, а в квартирі де зараз знаходиться ресторація, проживав художник Володимир Симашкевич, пізніше його син Леонід. В правій залі від входу знаходилася їх майстерня.
 

РЕСТОРАЦІЯ ВІДНОВЛЕНОЇ РЕЦЕПТУРИ – ОСОБЛИВЕ МІСЦЕ ДЛЯ ОСОБЛИВИХ ПОДІЙ

 

Основною ідеєю господарів ресторації, було повернути Чернівці до традиційних страв єврейської кухні які своєю різноманітністю смаків та спецій обіцяють не залишити Вас байдужими. Під гаслом ресторація відновленої рецептури вкладається зміст побудови нашого меню, - каже Артур Поляк, керуючий ресторації «RITA STEINBERG».

 

Ми займались пошуком давніх рецептів наших бабусь та прабабусь, вдосконалювали їх, доводили до смаку, щоб надати їм нового життя і познайомити відвідувачів із рецептурами того часу. Єврейська кухня володіє однією особливістю, в рецептах присутні інгредієнти з усього світу, тому головна складова це техніка приготування. Як результат страви виходять прості і складні, але завжди неймовірно смачні. Близькосхідна кухня є сьогодні неймовірно популярною, єврейську кухню вряд чи можна сплутати з будь-якою іншою. Варто знати, що єврейська кухня заснована на харчовій філософії – кашрут.

 

Це система харчування яка вимагає суворого дотримання щодо приготування їжі та дозволеність до вживання певних продуктів. Кашрут регламентує, які продукти можна вживати, а які ні. З свого боку ресторація відновленої рецептури «RITA STEINBERG» позиціонує себе як заклад «кошер-стайл», тобто Вам запропонують не кошерну за усіма умовами їжу а дуже подібну до неї. Робота ресторатора вимагає дотримання певних норм та правил але якщо будь хто з гостей виявить бажання, щоб ми його здивували чимось особливим, шеф-кухарі неодмінно виконають замовлення. 


ПІСЛЯ ГАРНОГО ОБІДУ МОЖНА ПРОБАЧИТИ КОГО ЗАВГОДНО, НАВІТЬ СВОЇХ РОДИЧІВ
 
(Оскар Уайльд)

 

 Затишок та атмосфера – категорія з важливих складових ресторації але найважливішою залишається кухня. Щедре меню порадує шанувальників однієї з найдавніших кухонь світу в переліку якого кожен знайде для себе щось особливе. Гостям пропонують такі страви як хумус, гефілте фіш, фалафель, есек-флейш – страву, яку називають перлиною єврейської кухні та легендарний форшмак в автентичності яких переконаєтесь особисто. Саме з цих страв господарі радять почати знайомство із кулінарними традиціями ІзраЇлю.


Співвласниця закладу Людмила Столяр каже, що нас часто запитують про походження назви «RITA STEINBERG». Відповідь дуже проста. Свого часу ім»я Ріта та прізвище Штейнберг були досить розповсюдженні в нашому регіоні, так народилася назва нашої локації.

Ми прагнемо і робимо все для того, щоб бути завжди на висоті, втілюючи нові смаки, щоб Ваше перебування в нашій ресторації було не тільки комфортним але й особливим.
 
 

Репортаж Вячеслава ХАБАЙЛА
Фото і відео - автора

(*на правах реклами)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації