Філарет – Московському Патріархату: не хочете в Єдину помісну церкву, змінюйте назву

ВОІСТИНУ! / 

Українська Автокефальна Православна Церква буде другою у світі за чисельністю парафіян після російської. Після отримання томосу в Україні буде єдина помісна Українська Автокефальна Православна Церква, а нинішня УПЦ МП повинна перереєструватися на Український екзархат Російської Православної Церкви. Про це заявив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет під час зустрічі з українською громадою у Посольстві України у Бельгії, повідомляє "Укрінформ".


"Або ви приєднуєтеся до канонічної Української Православної Церкви, а якщо не хочете – силою ніхто не буде примушувати. Але ви вже не будете мати права (стосовно УПЦ МП – ред.) називатися Українська Православна Церква. Вони матимуть право називатися Українським екзархатом (намісництво за межами Метрополії – ред.) Російської Православної Церкви в Україні", – наголосив Філарет.

Зі слів Філарета, за процедурою, після створення помісної Української Автокефальної Православної Церкви має відбутися перереєстрація статутів усіх православних парафій. "Хто захоче до Української церкви – зареєструють свої статути як Українська Церква. А хто не захоче – змушені будуть реєструватися як Український екзархат Російської Церкви", – пояснив глава УПЦ КП.

Окрім того, Патріарх Філарет висловив упевненість, що більшість українських православних парафій зареєструється за Українською Церквою. При цьому він наголосив, що всі Церкви в Україні матимуть рівні права, як це було і є нині. "Частина Російської Церкви залишиться в Україні. Але впливу вона не буде мати на українське суспільство. І всі будуть знати, що це Російська Церква, і ставитися до неї як до Російської Церкви", – зауважив Патріарх Філарет.

Також він наголосив, що Українська Автокефальна Православна Церква буде другою у світі за чисельністю парафіян після російської, але за активністю вірян, релігійністю, є і буде найбільшою. "В Україні триває духовне відродження", – зазначив Патріарх. За його словами, після проголошення незалежності в Україні було побудовано 4 тис. храмів, що є найбільшим показником у світі.

Як повідомляв 5.UA, з президентом Туреччини Ердоганом досягнуто домовленості, щоб він не втручався в питання надання автокефалії Православній Церкві в Україні. 
 
*****
 
Ініціативна група «Першого грудня», яка утворена 2011 року у відповідь на звернення трьох українських Церков і складається з людей різних релігійних переконань і традицій, підтримує звернення Президента України та постанову Верховної Ради України з проханням до Вселенського Патріарха Варфоломія надати Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні.

Сподіваємось, що цей історичний чин, будучи підтриманий Його Всесвятістю Патріархом Варфоломієм і позитивно сприйнятий на Синоді Константинопольського Патріархату напередодні відзначення 1030-ї річниці Хрещення Руси-України, стане подією особливого, епохального значення.

Адже історична памʼять українського народу свідчить, що:

– Константинопольська Церква є для Руси-України Матір’ю-Церквою;

– Акт про підпорядкування Київської митрополії Москві (1686 р.) є незаконною дією; Константинопольський Патріархат не визнає Україну канонічною територією Російської Православної Церкви;

– Україна, позбавлена власної Церкви, вже сто років тому (1917–1918) підносила вустами своїх ієрархів на Соборі питання автокефалії УПЦ. Відповідний закон Директорії УНР про автокефалію був прийнятий 1919 року;

– Вселенськими Соборами встановлено правило, згідно з яким церковно-адміністративний розподіл має збігатися з державними кордонами і, відповідно, подальше унезалежнення народів, які сповідували Православʼя, вело до усамостійнення Церков цих народів.

Ці історичні, юридичні та канонічні факти не залишають сумніву, що Православна Церква в Україні, як свого часу Православні Церкви в Албанії, Болгарії, Греції, Грузії, Польщі, Румунії й Сербії, має невід’ємне право на автокефалію – як і належить Православній Церкві незалежної європейської країни.

Але є ще одна – болюча й нагальна – причина пришвидшити процес звільнення українського Православ’я з-під церковного диктату Москви.

Причина ця – війна Росії проти України, анексія Криму та безперервні дії російсько-терористичних збройних формувань на Донбасі.

Під впливом імперсько-шовіністичної ідеології деградує не тільки російська держава та російське суспільство: деградує й Російська Православна Церква, перетворюючись на служницю ураженої імперськими комплексами держави, на партнера її спецслужб.

Склалася парадоксальна ситуація: на території України діє церковна структура, фактично підпорядкована РПЦ, а дві Українські Православні Церкви (УПЦ КП та УАПЦ) вважаються «неканонічними», такими, які нібито не мають права бути самостійними, обирати канонічного Патріарха і на рівних спілкуватися із сестринськими Церквами незалежних країн.

Ініціативна група «Першого грудня» вважає цю ситуацію цілковито неприйнятною і сподівається на якнайскоріше надання Православній Церкві в Україні автокефалії.

Розглядаємо це питання не лише як суто церковне, а й як чинник духовної безпеки та національно-державної перспективи України.

Ми віримо, що нормалізація канонічного статусу й церковного життя тих православних вірян, які прагнуть відродити давні, органічні для Київської Церкви форми благочестя, позитивно вплине на духовний клімат в Україні.

Сподіваємося, що всі складні, суперечливі питання адміністративної організації релігійного життя в Україні вирішуватимуться законним шляхом, у правовому й канонічному полі суверенної Української держави.
 
Вселенський патріарх Варфоломій I під час урочистостей з нагоди 1020-річчя Хрещення України-Руси. Київ, 25 липня 2008 року

Група звертається до громадянського суспільства із закликом підтримати зусилля Української держави і діячів УПЦ КП та УАПЦ щодо створення Української Помісної Православної Церкви.

Настав час не тільки мріяти, а й діяти. Історія і правда на нашому боці.

Учасники Ініціативної групи «Першого грудня»: В’ячеслав Брюховецький, Іван Дзюба, Євген Захаров, Йосип Зісельс, Мирослав Маринович, Володимир Панченко, Всеволод Речицький, Вадим Скуратівський, Юрій Щербак, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації