Буковинська муза галичанина: до 85-річчя від Дня народження художнього керівника Буковинського ансамблю пісні і танцю, народного артиста України Андрія Кушніренка

МЕТРИ /


Є люди, особистості, котрі об'єднують та інтегрують націю. Ці загальновизнані моральні авторитети своїм словом і ділом день у день самовіддано працюють задля того, щоб у нашій спільноті панували мир та злагода, щоб народ наш розмежований і багатостраждальний став єдиним. Серед таких пристрасних будителів українства в українцях був і Андрій Миколайович Кушніренко — видатний хоровий диригент, самобутній композитор і фольклорист, талановитий педагог, знаний громадський діяч, який своєю невтомною працею зробив величезний внесок у скарбницю вітчизняної культури.


Уродженець Тернопільщини, він переїхав до Львова, де наприкінці 1950-х — початку 1960-х років навчався у Львівському музично-педагогічному училищі імені Філарета Колесси, а згодом надбавав диригентсько-хоровий фах у Львівській консерваторії. Його вчителями були такі видатні музичні діячі як М. М. Антків, С. П. Людкевич, А. Й. Кос-Анатольський, А.В.Солтис, Р. А. Сімович, О.С.Теплицький, В. Л. Гошовський.

У 1962 року молодого Андрія Кушніренка, котрому тоді не виповнилося й тридцяти років, призначають художнім керівником та головним диригентом Державного заслуженого Буковинського ансамблю пісні і танцю України. Саме із цим відомим і самобутнім творчим колективом пов'язана вся подальша творча та життєва біографія митця. Адже тут він досяг найвизначніших своїх досягнень і здобутків, і саме під його орудою ансамбль став відомий далеко за межами України, перетворившись у справжню скарбницю українського пісенно-хорового мистецтва. З великим успіхом буковинці виступали в багатьох країнах світу — у Фінляндії, Італії, Румунії, Польщі, Чехословаччині.
 


Багата та різноманітна й композиторська спадщина митця. Його вокальні твори, окремі з яких вже давно сприймаються як народні, звучать нині у концертних залах, на багатьох сценах, на великих урочистостях, вони стали популярними серед шанувальників музичного мистецтва. Їх виконували і виконують Заслужена академічна капела «Думка», чоловіча хорова капела України імені Левка Ревуцького, народні артисти України Д.Гнатюк, П.Ончул, Я.Солтис.

Пригадую далекий 1977 рік. Нас, учасників чоловічого хору Львівського музично-педагогічного училища, запросили на виїзний пленум Спілки композиторів України, який проходив у Львівській філармонії. Власне, тоді я й познайомився з Андрієм Миколайовичем Кушніренком. Ми вперше і одразу «на біс» виконали його знамениту «Пісню про Буревісника». Розчулений автор, а за ним і його вчитель Анатолій Кос-Анатольський та Георгій Майборода дружно «охрестили» нас «Буревісниками». По хвилі паузи до вокалістів підійшов сам Андрій Кушніренко, обійняв мене і сказав, що, як випускник уславленого училища, й сам хотів би постояти в баритоновій групі хору.
 


Відтак вважаю глибоко символічним те, що відзначення 85-річчя композитора співпадає із таким же ювілеєм нещодавно спочилого Блаженнішого Любомира Гузара. Десь там на небесах вони разом творять ангельський хор, що дякує і прославляє Господа, вони моляться за нас, за наш народ та нашу неньку Україну.

Михайло ТЕЛЮК,
доцент кафедри музикознавства
та хорового мистецтва
факультету культури і мистецтв
Львівського національного університету
імені Івана Франка,
Заслужений працівник освіти України

для БукІнфо (с) 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації