У Кельменецькому районі тривають громадські слухання з питань децентралізації: одним селам "до лампочки", в інших - голці не було де впасти (ОНОВЛЕНО)

ПРОЦЕС ТРИВАЄ /


Почути думку кожної громади є головною ціллю проведення в районі протягом другого тижня громадських слухань. Саме від цього буде залежати конфігурація утворення ОТГ на Кельменеччині. На даному етапі жителі населених пунктів мають можливість вплинути на затверджений перспективний план формування територій громад Чернівецької області та ініціювати до нього зміни.


Як повідомляє сайт Кельменецької РДА, у неділю такі слухання пройшли у селах Бурдюг та Бузовиця, в яких взяли участь керівник апарату райдержадміністрації Еліна Петіченко, головний спеціаліст Департаменту регіонального розвитку Чернівецької ОДА Ірина Собиль, представники Центру розвитку місцевого самоврядування – директор Тетяна Татарчук, радник з фінансових питань Дмитро Прокопець, радник з муніципальних послуг Віктор Лащак, радник з комунікацій Андрій Кучуран та Кельменецький селищний голова Сергій Буняк.

У виступах експертів звучала інформація про переваги та недоліки реформи децентралізації для мешканців ОТГ. Громади ж найбільше цікавило питання її фінансової спроможності, формування бюджетів, функціонування закладів освіти та охорони здоров’я. Кельменецький селищний голова Сергій Буняк розпочинав свої промови, акцентуючи увагу, що він не підтримує тезу: «Один район – одна громада», але разом з тим, бачить перспективи розвитку сільських територій саме в об’єднаних громадах.

На громадських слуханнях в селі Бурдюг в залі були присутні 38 чоловік, які вирішували долю села за всіх своїх односельчан (за статистичними даними 772 чол.). Прийнято рішення інформацію взяти до відома та створити робочу групу для більш детального вивчення формування створення ОТГ.

Досить жвавими були обговорення у Бузовиці, де зал будинку культури був переповнений небайдужими та активними людьми. Оскільки село не межує із смт Кельменці, було вирішено утриматися від об’єднання з селищем. Разом з тим, бузовчани бачать себе у Кельменецькій ОТГ, пропозицію щодо об’єднання з Іванівцями було відхилено. 
 
Чотири потенційні центри ОТГ в Кельменецькому районі: підсумки громадських слухань минулого тижня

Кельменецький район поки залишається єдиним районом в Чернівецькій області де ще не утворено жодної об’єднаної територіальної громади. Однією з причин такої ситуації може бути недостатній рівень інформованості жителів району щодо так званої реформи децентралізації влади. Тому з минулого тижня розпочались громадські слухання у селах Кельменеччини і впродовж лютого вони пройдуть у кожному населеному пункті. Розповідають про особливості реформи представники районної та обласної адміністрації, а також фахівці Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС).

За минулі сім днів такі слухання відбулись у дев’яти селах – Вороновиця, Лівинці, Новоселиця, Вовчинець, Нелипівці, Дністрівка, Іванівці, Бурдюг та Бузовиця. Результати громадських слухань різняться в кожному із сіл. До прикладу у Вороновиці жителі заслухали інформацію про можливості та варіанти формування нової громади, але допоки вирішили утриматися від будь-яких рішень і спостерігати як буде проходити процес далі. На противагу цьому у Лівинцях виступили з ініціативою створення окремої громади і надіслати запрошення до навколишніх десяти сіл.
 
«Світовий досвід свідчить, що ефективне з погляду видатків управління настає в громадах з населенням від 5 тисяч осіб, а «золотою серединою» є громади з населенням 10-20 тис. осіб. Тобто частка витрат на апарат управління у населених пунктах до 5 тис. осіб зазвичай є дуже великою, в межах 80-90% від бюджету, і, таким чином, для розвитку громади майже нічого не залишається. Відповідно до цього, якщо Лівинецька об’єднана громада буде створена у запропонованому форматі, то її населення складатиме близько 10 тис. осіб, що дає їй шанс», - підкреслив Андрій Кучуран, радник з питань комунікації Чернівецького ЦРМС.

У Новоселиці люди прийняли рішення також звернутись до навколишніх сіл з пропозицією об’єднатись в єдину громаду, однак поки вибір щодо центру такої громади ще не робити і залишити це для обговорення. Далі слухання відбулись в селі Іванівці і там практично одразу було вирішено створити самостійну громаду з центром у них. «Загалом у Новоселиці люди готові увійти до Іванівецької громади, однак разом з тим вони мають й інші варіанти. Окрім цього є прагнення Нелипівців стати центром іншої громади і є ще Росошани, де слухання відбудуться 19 лютого. Після цього ми зможемо вже краще зрозуміти, які можливі громади в цій частині Кельменецького району», - розповів Тарас Прокоп, радник з питань децентралізації Чернівецького ЦРМС, що створений за підтримки Програми U-LEAD та Мінрегіону. У Нелипівцях вирішили, що варто створювати окрему об’єдану громаду, але лише у тому випадку, якщо центр буде у них, разом з Росошанами, Лукачівкою і Новоселицею. Якщо ж такої громади створити не вдасться, то мешканці Нелипівців готові об’єднатись у Кельменецьку громаду.

У селі Вовчинець вирішили утриматись і на даний момент не приймати будь-якого рішення стосовно об’єднання. У Дністрівці жителі так само прийняли інформацію до відома і вирішили, що варто провести ще одні збори села і вже тоді прийняти рішення, що робити далі.
 
У Ленківцях люди присутні на слуханнях підтримали ідею створення громади з центром у їхньому селі та надіслати звернення до сіл Вороновиця і Коновка з пропозицією увійти до складу такої громади. В неділю відбулись ще два слухання в селах Бурдюг та Бузовиця, де жителі поки також утримались від прийняття рішень щодо формування об’єднаних громад. У Бурдюзі, зокрема, було вирішено створити робочу групу для детальнішого вивчення ситуації.
 
Варто підкреслити, що в цих селах на слуханнях був присутній міський голова Кельменців Сергій Буняк, який пропонував увійти даним селам до громади з центром в Кельменцях. «Нарешті процес в даному районі почався і вже чотири населених пункти виступили з ініціативою формування громад, що дає поштовх подальшим діям. Що ж до конфігурації потенційних громад, то вона якраз вирішується на громадських слуханнях та подальших сесіях сільських рад», - наголосив Тарас Прокоп.
 
 
Фото сайту Кельменецької РДА

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації