ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Олександра Кота

вільний аналітик
19-01-2021 16:28

Газовий газават

Відповідь пану юристу Василю Гостюку та пану правозахиснику Генадію Гекову. Про газові труби, колективну власність, мільйони від газконтор, та інші майбутні «перемоги».

 
Шановний п.Гостюк нещодавно заявив у своїй статті на цьому ж порталі:
«А ви знаєте, що газопостачальні компанії мають платити громадам гроші за оренду їхніх газопроводів? І для цього не треба приймати якісь додаткові закони, головне - ініціатива!»
Мотивує свою ідею він ось таким чином : «Якщо газогін будували за кошти людей, а так було у більшості сіл і селищ, то це колективна власність, і монополісти не можуть просто так безкоштовно ними користуватись, а потім виставляти людям захмарні платіжки за транспортування газу.»
 
Думка, звичайно, надихаюча. Але у мене виникає одне запитаня. Дуже просте і дуже логічне. Щодо правої суті використання нашими монополістами таких-от «газогонів». Поясню свою думку. Всі ці «народні» газогони були спокійно взяті в господарське управлінні газконторами і по ним спокійно газок йшов до приміщень та будівель зраділих від щастя газофікації громадян. Все би так і тривало, аж раптом виникло питання ціни цього газу. Яка стала нестерпною для великої кількості громадян України. Тієї самої ціни, про яку ще Маркс писав: «вартість товару проявляється ЛИШЕ через відносини між власниками при обміні на інші товари».
Розшифрую. Навіть (гіпотетично) – якщо якісь міфічні «громади» ( по суті –вуличні комітети, які ніяк ТОДІ юридично не оформлялися, а просто «збирали гроші та будували») і виграють якісь суди, та шматки газопроводів з понижаючими тиск газу ящиками будуть визнані їхньою «колективною» власністю (а це вже зовсім цирк), ТО ЦІНА на газ для щасливих власників труб та ящиків НЕ ЗМЕНШИТЬСЯ НІ НА КОПІЙКУ. Бо газопостачальники (а вони є монополістами апріорі), які обслуговують газові мережі, з веселою посмішкою включать усі «мільйони» у ВАРТІСТЬ наданих послуг. Яку «щасливі колективні власники» уже без посмішки, а З ПДВ оплатять зі своєї кишені. На тім все і скінчиться. І я теж так вважаю. Тому, про ЦЮ казку більше не буду. Почнімо про другу ….
Є у славнім місті Чернівці ось такий собі правозахисник пан Геков. Не беру це слово у лапки, бо він, дійсно, багато років зачіпає, інколи, досить болючі для містян (і не лише) питання. Воює з ЖЕКами та усіма іншими конторами та конторками, які, ніде правди діти, часто-густо псують нерви людям не на жарт. Виграє суди, викриває неправду, загалом, займається доброю справою. ФАКТ.
Але. Ось і його потягло у газовий Газават (вислів автора). Проти здорового глузду та Цивільного Кодексу, та навіть проти Маркса. Якого я уже процитував вище.
Пан Геков дуже добре зрозумів, що маразм із «колективною власністю» без визначення частки кожного з «власників» та правової підстави створення такої форми, лише насмішить суддів. Тому на свій сторінці у фейсбук запропонував, як вірний ленінець (вибачте), піти іншим шляхом. Ось його дороговказні ідеї:
«ВЫХОД ОДИН - НАДО ЗАКЛЮЧИТЬ С ГАЗОВИКАМИ ДОГОВОР О ПЕРЕДАЧЕ ИМ НАШИХ СОБСТВЕННЫХ ГРМ В ГОСПОДАРЧЕ ВІДАННЯ, або КОРИСТУВАННЯ. ТОГДА и ГРМ ОСТАНУТСЯ НАШЕЙ СОБСТВЕННОСТЬЮ, и ГАЗОВИКАМ ПРИДЁТСЯ САМИМ ЧИНИТЬ ЭТИ УЖЕ ГНИЛЫЕ ГРМ ЗА СВОИ БАБКИ!!!!!»
Скажу по правді. Епічно. Але виникає декілька питань. Спочатку чоловік повинен довести (у суді) своє право на ці мережі. Одноосібне право власності на одноосібну частку в трубі. А це – доволі затратний процес. І не такий простий, як пану Гекову здалося. (Адвокати, приймаю вашу подяку!) З ціною на цю частину труби. Яку ніхто не зможе визначити точно. І цю частину труби навіть сам пан Геков іноді називає «рухлядью» (мотлохом). Уявляєте «процес» передачі? Газопостачальна організація по рішенню гіпотетичного суду виявляється, ПОВИННА прийняти в господарське управління (або користування) «мотлох»? …. А може вона буде вимагати від «власників» привести ці труби до нормального та БЕЗПЕЧНОГО СТАНУ ?
Далі не буду розкладати на молекули ці ідеї. Лише процитую самого пана Гекова:
«ЕСЛИ, К ТОМУ ЖЕ, НАМ БУДЕТ ПОМОГАТЬ ВЛАСТЬ, ТО МЫ ОБЯЗАТЕЛЬНО ПОБЕДИМ!!!»
Пане Геков, «власть» не настільки дурна, щоби братися за вашу ідею і паралізувати цим все газопостачання! Бо якщо навіть гіпотетично допустити перемогу ваших думок, то всі газконтори стануть банкрутами, і постачати газ до осель будете ви та ваші соратники. Результат я можу навіть спрогнозувати. Але не буду.
А тепер – висновки. Усі ці «Газавати» це добре продумана, запланована, може, і раніше акція відволікання уваги від найголовнішої економічної проблеми України. Питання власності. Яке, виникнувши у 90-ті роки, багато років вирішується лише на користь окремих осіб та родинних і не дуже кланів, особливо зацікавлених у тім, щоб наш народ якнайшвидше забув про те, що нещодавно він був (хоч на папері) власником чогось. І якнайшвидше (навіть шляхом влаштування окремих ексцесів) втовкмачити пересічному українцю, що «все пропало». І питати ні з кого. І навіть питання доходу в державу з  природних монополій, які, по суті, повинні ГАРАНТУВАТИ мінімальне пенсійне забезпечення для громадян, ЗАБУТО НАВІКИ. Ось тут шукати треба корінь. Але на цій ниві чомусь не працюють подібні борці за ідею.
 

 

Переглядів (1841) / Коментарі (10)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...